Genel

Dijital baskı ve fotokopi ressamlık mesleğini bitirdi

Şanlıurfalı ressam Abdurrahman Birden, fotokopi ve dijital baskının çıkmasının ve yaygınlaşmasının ressamlık mesleğinin önemini kaybetmesine neden olduğunu ifade etti.
Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından hizmete açılan Rızvaniye – Balıklıgöl El Sanatları Külliyesi’nde ressamlık mesleğini icra eden Abdurrahman Birden, 50 yılı aşkın süredir ressamlık mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Çizdiği resimlerle Şanlıurfa’nın tarihi dokularını sanatla buluşturan ressam Abdurrahman Birden, en gözde tablolarının müzelerde ve üniversitelerin başkösesinde yer aldını belirtti.

İlkokul 5’inci sınıfta ressamlığa başladığını vurgulayan Birden, fotokopinin ve dijital baskının keşfedilmesinin ardından ressamların iş yapamaz hale geldiklerini ifade etti.

Ressamlığın mutluluk veren bir çalışma olduğunu belirten Birden, mesleğiyle ilgili İLKHA’ya konuştu.

“Resamlık yeteneği bende daha önceden vardı”

Ressamlığı kendi çabalarıyla öğrendiğini ifade eden Birden, “Mesleğim, Ankara’dan aldığım karta ‘Kalem işi’ olarak geçiyor. Kalem işi  denilince akla yazı, motif ve resim geliyor. Eskiden Urfa Lisesi’nde lise geceleri hazırlanırdı. Ben lisedeyken afiş hazırlar ve reklam işi yapardım. Resimli reklamcılığa 1961-1962 yıllarında lisede başladım. Ressamlık yeteneği bende daha önceden vardı. Biz ressamlığı ustalardan öğrenmedik. Öğretmenlerimiz de ressamlığın püf noktalarını bizden sakladı. İster istemez kendi çabalarımızla bu işi öğrendik. Zamanımızda tahta çanta vardı. Tahta çantanın üzerine çizim yapardık.” şeklinde konuştu.

https://ilkha.com/sanat/dijital-baski-ve-fotokopi-ressamlik-meslegini-bitirdi-156346

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir